Enerji Kimlik Belgesi Almamanın Cezası Var mı?

Enerji Kimlik Belgesi Almamanın Cezası Var mı?

5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ile çıkarılan Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği kapsamında 2011’den sonra yapı ruhsatı alan bütün binaların Enerji Kimliği Belgesi alması zorunlu hale getirilmiştir. Binaların yıllık enerji tüketim miktarını gösteren bu belgede ısıtma, soğutma, havalandırma, sıcak su, aydınlatma ve yenilenebilir enerji kullanımı konusunda detaylı bilgiler yer alır. Bu sayede hem binaların değeri çok daha yüksek seviyeye ulaşır hem de bireylerin sürdürülebilir enerji kullanımına ve çevre dostu enerji kaynaklarına karşı duyarlılığı artar.

Enerji Kimlik Belgesi zorunluluğu olmasına rağmen günümüzde bu belgeyi almamanın cezası yoktur. Bununla birlikte binaların satış, alım ve kiralama işlemleri söz konusu olduğunda problemler ortaya çıkar ve binaların kullanılabilirliği olumsuz etkilenir.

Enerji Kimlik Belgesi İle Binalarınızın Değerini Arttırın!

Enerji Kimlik Belgesi alınacağı zaman EKB uzmanları binaya gelerek binanın ısı kullanımı, hangi malzemeden yapıldığı, teknik altyapısı, kapı ve cam sistemleri gibi birçok özelliği inceler. Böylece binaların enerji tüketim seviyesini belirleyen uzmanlar, binanızın enerji tüketim sınıfını EKB üzerinde net bir şekilde belirtir.

Binanın enerji verimliliği ne kadar yüksek ise, değeri de bir o kadar yüksek olur. Bu nedenle binanızı kiralayacağınız ya da satacağınız zaman çok daha yüksek meblağlar elde edebilirsiniz.

Enerji Kimlik Belgesi Alma Zorunluluğu Olmayan Binalar Hangileridir?

Son zamanlarda Enerji Kimlik Belgesi alanların sayısı hızla artış göstermiştir. Devlet tarafından zorunlu hale getirilen EKB, 2011 yılından sonra yapı ruhsatı alan binalar için gereklidir. Bununla birlikte Enerji Kimlik Belgesi alma zorunluluğu olmayan binalar da mevcuttur. Bu binalar şu şekilde sıralanabilir:

  • Sanayi alanlarında yer alan ve üretim faaliyetleri yürüten binalar
  • Kullanım süresi 2 yıldan az olan binalar
  • Seralar, atölyeler
  • Toplam kullanım alanı 50 metrekarenin altında olan binalar
  • Isıtma ve soğutma sistemlerine ihtiyaç duyulmayan binalar (depo, ahır, ağıl, cephanelik, ardiye vb.)

Bunlara ek olarak Savunma Bakanlığı’na ait olan binaların da Enerji Kimlik Belgesi alması gerekli değildir. Bu tür istisnalar dışında bütün binaların sahip olması gereken EKB konusunda ise insanların akıllarında pek çok soru işareti vardır. Örneğin; mantolamanın Enerji Kimlik Belgesi konusunda ne kadar önemli olduğu en çok tartışılan konular arasındadır. Bununla ilgili bilgi edinmek için Enerji Kimlik Belgesi İçin Mantolama Şart mı konulu yazımızı okuyabilir ya da daha fazlası için tıklayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir