Enerji Kimlik Belgesi Düzenlenebilir mi?

Enerji Kimlik Belgesi Düzenlenebilir mi?

Enerji Kimlik Belgesi alacağınız zaman ilgili bakanlık tarafından yetkilendirilen, Enerji Verimlilik Danışmanlık firmalarından birine başvuru yapılması gerekir. Böylece binanız için EKB düzenleyebilir ve binanızın kullanılabilirliğini sağlayabilirsiniz.

Kanunlarla zorunlu hale getirilen Enerji Kimlik Belgesi, enerji kaynaklarının korunması amacıyla talep edilen bir dokümandır. Bu sayede hem doğal çevre en iyi şekilde korunur, hem de enerji ihtiyacı konusunda dış kaynaklara olan bağımlılık azalır. Ayrıca binanın değeri de çok daha yükseliş gösterir ve satış – kiralama gibi işlemler çok daha rahat gerçekleştirilir.

Enerji Kimlik Belgesi İçin Müracaat İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Enerji Kimlik Belgesi başvuru sürecinde ihtiyacınız olan evrakları eksiksiz şekilde tamamlamanız ve belge alacağınız yere bu belgeleri teslim etmeniz gerekir. Bu evraklar ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Vaziyet planı, kat planı, kesitler gibi konularda detaylı bilgi içeren mimari proje,
  • TS-825 ısı yalıtım raporu,
  • Isıtma, soğutma ve havalandırma sistemleriyle ilgili yenilenebilir enerji sistemlerine ait projeler,
  • Aydınlatma projesi gibi elektrik sistemleriyle ilgili projeler,
  • Yapı ruhsatı, şeklindedir.

Enerji Kimlik Belgesi Alınacağı Zaman Mantolama Şartı Bulunur Mu?

Binanızın yıllık enerji tüketim seviyesini gösteren Enerji Kimlik Belgesi için mantolama şartı yoktur. EKB başvuru sürecinde en çok bilinen yanlışların başında bu konu gelir. Sıklıkla gündeme getirilen bu bilgi hatalıdır. Bu nedenle Enerji Kimlik Belgesi alacağınız zaman bu şartın arandığını ifade eden kişilere itibar etmemelisiniz.

Enerji Kimlik Belgesi İçin Nereye Başvuru Yapılmalıdır?

Son yıllarda en çok merak edilen konular arasında yer alan Enerji Kimlik Belgesi için öncelikle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı olan Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilen Enerji Verimlilik Danışmanlık Şirketlerinden birine başvuru yapmanız gerekir.

EKB için gerekli olan belgelerle birlikte başvuru formu doldurarak hizmet alabilir ve en kısa sürede EKB düzenlenmesini sağlayabilirsiniz. Hem mevcut hem de yeni binalar için Enerji Kimlik Belgesi almanız gerekir. Başvuru sonrası ilgili bakanlık tarafından denetim işlemleri gerçekleştirilir ve uygun görüldüğü takdirde Enerji Kimlik Belgesi onaylanarak size teslim edilir. Konuyla ilgili bilgi edinmek için Enerji Kimlik Belgesi ile İlgili Yönetmelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı blog yazımıza göz atabilir ya da daha fazla bilgi almak için tıklayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Türkiye'nin En Değerli Enerji Kaynakları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir