Enerji Kimlik Belgesi Ev Sahipleri İçin Neler Sağlar?

Enerji Kimlik Belgesi Ev Sahipleri İçin Neler Sağlar?

Hem yeni hem de mevcut binalar için zorunlu hale gelen Enerji Kimlik Belgesi (EKB), binaların enerji tüketim seviyesini gösterir.

  • Soğutma,
  • Isıtma,
  • Aydınlatma,
  • Sıcak su,
  • Havalandırma gibi yapıların enerji sistemleriyle ilgili detaylı bilgi veren EKB, binanın 1 yıllık enerji ihtiyacını ifade eder.

Bu sayede kiralanan ya da satın alınan bir yapının enerji verimliliği konusundaki performansı anlaşılır ve enerji tasarrufu yapmaya özen gösteren kişiler enerji tüketimi az olan yapıları tercih eder.

Enerji Kimlik Belgesi İle Binaların Değeri Yükselir

Enerji verimliliği konusunda performansı yüksek olan binaların değeri yükselir. Böylece satış ya da kiralama sürecinde çok daha fazla gelir elde edilir ve kısa sürede bina için herhangi bir istekli kolaylıkla bulunur. Ayrıca tapu işlemlerinde de hiçbir sorun ortaya çıkmaz ve hem alıcı hem de satıcı bu hızlı işleyişten memnun kalır.

EKB Alan Binaların Vergilerinde Düşüş Gerçekleştirilmesi Planı

İlerleyen süreçlerde Enerji Kimlik Belgesi olan binalarda vergi indirimine gidilmesi söz konusudur. Böylece sadece binanın değerinde artış gözlenmez, ayrıca konut vergisi de azalır. Bununla birlikte bu konuda henüz net bir adım atılmamıştır.

Enerji Kimlik Belgesi İle Enerjiden Tasarruf Edilir

Binaların yıllık tükettiği enerji miktarının tespit edilmesine yardımcı olan Enerji Kimlik Belgesi, ısıtma, soğutma ve aydınlatma gibi sistemlerde enerji tasarrufunun yapılmasına yardımcı olur. EKB sayesinde binaların enerji verimliliği yükseltilir ve enerji tüketimi çok daha az olur. Bu durum faturaların da önemli ölçüde düşmesine neden olur.

Enerji Kimlik Belgesinin zorunlu hale getirilmesi sonucu enerji çok daha verimli ve etkin bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Böylece gereğinden fazla enerji kullanımı önlenir. Bu durum doğal çevreye de mümkün olduğunca az zarar verilmesine yardımcı olur.

EKB üzerinde enerji sınıfları yer alır. Enerji sınıfı ne kadar yüksek ise, binanın enerjiden tasarruf ettiği miktar o kadar fazladır. Bu nedenle alım ya da kiralama gibi işlemlerde muhakkak binanın Enerji Kimlik Belgesine ihtiyacı olup olmadığına bakılmalıdır. Ayrıca EKB’ye sahip olan binaların enerji sınıfı kontrol edilmelidir. Bu konuyla ilgili Enerji Kimlik Belgesi ile İlgili Mutlaka Bilmeniz Gereken 5 Bilgi başlıklı blog yazımıza göz atabilir veya daha fazla bilgi edinmek isterseniz de tıklayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Elektromanyetik Işıma Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir