Enerji Kimlik Belgesi Hakkında Bilmeniz Gereken 3 Bilgi

Enerji Kimlik Belgesi Hakkında Bilmeniz Gereken 3 Bilgi

Enerji kaynaklarının verimli kullanılması ve israfın önlenmesi amacıyla kanunlarla zorunlu hale getirilen Enerji Kimlik Belgesi (EKB), binaların yıllık enerji ihtiyacını gösterir. Çevrenin korunmasına katkıda bulunan bu belge genel olarak;

  • Binanın ihtiyacı olan asgari enerji miktarı,
  • Binanın enerji tüketim sınıfı,
  • Binadaki sera gazı salınım seviyesi,
  • Binanın yalıtım özellikleri,
  • Binada yer alan ısıtma ve soğutma sistemlerinin verimliliği gibi verileri içerir.

Hem yeni hem de mevcut binalar için zorunlu olan Enerji Kimlik Belgesi için ilgili yönetmelik 2007 yılında ilk olarak resmi gazetede yayınlanmıştır. Buna göre 2011 yılından önce inşa edilen binalar mevcut, 2011 sonrasında yapılan binalar ise yeni olarak kabul edilir. 5627 sayılı kanunla bağlı olarak zorunlu hale getirilen Enerji Kimlik Belgesi, binalar için iskan belgesi alınması sürecinde ilgili ihtiyaç duyulan evraklar arasındadır. Aksi takdirde binaların kiralanması, alınması ya da satılması gibi işlemlerde sorunlar yaşanır. Enerji Kimlik Belgesi hakkında bilmeniz gereken 3 bilgi ise şu şekildedir:

Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınır?

Enerji Kimlik Belgesi alacağınız zaman ilgili bakanlık tarafından EKB düzenleme yetkisi verilen ve meslek odalarından Serbest Mühendis Müşavir (SMM) belgesi alan mühendisler ya da mimarlardan destek almanız gerekir. Ayrıca EKB uzmanlarını bünyesinde bulunduran tüzel kişilere de konuyla ilgili başvuru yapabilirsiniz.

Enerji Kimlik Belgesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Enerji Kimlik Belgesi alınırken ilgili kuruma ibraz edilmesi gereken belgeler, EKB düzenleyen enerji verimlilik danışmanlık firmasına teslim edilmelidir. Bu belgeler genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

  • Mimari Proje
  • Mekanik Proje
  • Elektrik Projesi
  • Isı Yalıtım Raporu
  • Yapı Ruhsatı

2011 yılından önce yapılan binalar mevcut bina kapsamına girer ve bu binalar için istenen evraklar için binanın bağlı olduğu belediyenin imar arşivine başvurulabilir.

Enerji Kimlik Belgesinin Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Binaların kiralanması ya da alım satım işlemlerinin gerçekleştirilmesinde oldukça önemli bir rol oynayan Enerji Kimlik Belgesi, evin değerini yükseltir ve fiyatlar üzerinde oldukça etkili bir faktördür. Bu belgenin faydalarıyla ilgili daha detaylı bilgi almak için Enerji Kimlik Belgesi Ev Sahipleri İçin Neler Sağlar başlıklı blog yazımıza göz atabilirsiniz. Binalar için alınan Enerji Kimlik Belgesinin geçerlilik süresi ise 10 yıldır. Bu nedenle 10 yılın ardından belgenin yenilenmesi gerekir. Konu hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz de tıklayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Potansiyel Enerji Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir