Enerji Kimlik Belgesi İçin Mantolama Şart mı?

Enerji Kimlik Belgesi İçin Mantolama Şart mı?

Binalardaki enerji kullanımını belirten ve binaların enerji verimliliği hakkında detaylı bilgi veren Enerji Kimlik Belgesi, ısıtma ve soğutma sistemleri, aydınlatma sistemleri, mantolama bilgileri gibi parametrelere bağlı olarak düzenlenir. Bununla birlikte yaygın olarak tekrarlanan hatalı bilgilerden biri de EKB için mantolama şartının arandığı inanışıdır.

Enerji Kimlik Belgesi üzerinde belirtilen enerji tüketim seviyesini belirlemede etkin rol oynayan mantolama, binalarda uygulanmamış olsa dahi bina için EKB düzenlenebilir. Bu tür bilgiler genellikle mantolama işlemi yapan firmalar tarafından dile getirilen yanlış bilgilerdir.

Bununla birlikte gerçekleştirilen yalıtım işlemleri binanın değerini yükseltir, ısıtma ve soğutma sistemleri için harcanan enerjiden %55’e kadar tasarruf edilir. Ayrıca mantolama ile ilgili bütün detaylar Enerji Kimlik Belgesi üzerinde belirtilir. Bu sayede bina alım, satım ve kiralama gibi işlemlerde görebileceğiniz belge sayesinde binanın enerji konusunda ne kadar verimli olduğunu inceleyebilirsiniz.

Enerji Kimlik Belgesi Üzerinde Yer Alan Bilgiler Nelerdir?

Hem yeni hem de mevcut binalar için zorunlu hale getirilen Enerji Kimlik Belgesi, binaların enerji konusundaki performansını gösterir. Bu performansı etkileyen faktörlerin tamamıyla ilgili net veriler içeren belgede şu bilgiler yer alır:

 • Binanın asgari olarak ihtiyacı olan enerji miktarı
 • Binanın enerji tüketim seviyesine göre dahil olduğu enerji sınıfı
 • Sera gazı salımı seviyesi
 • Yalıtım özellikleri
 • Isıtma ve soğutma sistemleri ile ilgili detaylı bilgi
 • Aydınlatma sistemleriyle ilgili veriler

Enerji Kimlik Belgesi Alırken Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Enerji Kimlik Belgesi düzenlenmesi için herhangi bir Enerji Verimlilik Danışmanlık Şirketi’ne başvuru yapacağınız zaman yanınızda götürmeniz gereken pek çok belge vardır. Bu belgeleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Mimari Proje: Bu proje kapsamında kapak, vaziyet planı, kat planları, kesitler gibi mimari veriler ifade edilir.
 • Isı Yalıtım Raporu (TS-825) ya da Dış Cephe Mantolama ile ilgili sözleşme
 • Mekanik Proje: Isıtma ve soğutma sistemleri, aydınlatma sistemleri ve havalandırma sistemleri gibi mekanik bilgileri belirten projedir.
 • Elektrik Projesi
 • Yapı ruhsatı

Bu belgelerin eksiksiz olarak teslim edilmesi ve başvuru formunun doldurulması ile EKB için ilk adım atılmış olur. Konuyla ilgili yasal düzenlemelerle ilgili bilgi sahibi olmak için Enerji Kimlik Belgesi ile İlgili Yönetmelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı blog yazımıza göz atabilir ya da daha fazlası için tıklayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Fabrikalarda Enerji Verimliliği başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir