Enerji Kimlik Belgesi ile İlgili Yönetmelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Enerji Kimlik Belgesi ile İlgili Yönetmelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Enerji Kimlik Belgesi (EKB), 5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu’na bağlı olarak çıkarılan Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği’ne göre alınması zorunlu hale getirilen Enerji Kimlik Belgesi, binaların yıllık enerji tüketim miktarını gösteren belgedir. EKB sayesinde binalarda tüketilen enerji miktarından tasarruf edilmesi ve ülkemizdeki enerji kaynaklarının verimli şekilde kullanılması sağlanır. Enerji israfının önlenmesi adına çıkarılan bu yönetmeliğe göre, binaların enerji tüketim seviyesine göre sınıflandırma yapılır ve sınıf, ısıtma ve soğutma sistemleri gibi bilgiler detaylı olarak Enerji Kimlik Belgesinin üzerinde yer alır. Ayrıca enerji tüketim sınıfına göre alım, satım ya da kiralama durumlarında binanın değeri yükseliş gösterir.

Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği’ne Göre EKB Zorunluluğu Olan Binalar

Günümüzde hem mevcut hem de yeni binalar için Enerji Kimlik Belgesi alma zorunluluğu söz konusudur. Bununla birlikte istisnalar da mevcuttur. Çıkarılan yönetmeliğe göre EKB alınması zorunluluğu olmayan binalar şu şekilde sıralanabilir:

  • Sanayi alanlarında yer alan ve üretim faaliyetlerini gerçekleştiren binalar
  • Toplam kullanım alanı 50 metrekarenin altında olan binalar
  • İki yıldan daha az süre ile kullanılması planlanan binalar
  • Seralar ve Atölyeler
  • Isıtma ve soğutma sistemlerine ihtiyaç duyulmayan münferit binalar (örneğin; ağır, ağıl, depo, ardiye vb.)
  • Mücavir alan dışında yer alan ve inşaat alanı toplamda 1000 metrekarenin altında olan binalar
  • Savunma bakanlığına bağlı binalar

Yukarıda belirlenen şartları sağlamayan binaların tamamı için Enerji Kimlik Belgesi alınması gerekir.

Enerji Kimlik Belgesinin Geçerlilik Süresi

Bina için alınan Enerji Kimlik Belgesinin 10 yıl boyunca geçerliliği vardır. Bu nedenle 10 yılı dolduran ve geçerlilik süresini geçiren binaların kesinlikle en kısa sürede EKB yenileme işlemlerini yaptırması gerekir.

Enerji Tüketim Sınıfları Nelerdir?

Binalar enerji tüketim seviyesine göre sınıflandırılır ve bu sınıflandırma Enerji Kimlik Belgesi üzerinde ifade edilir. Genel olarak sınıflandırmalar A’dan G’ye kadar yapılır ve A sınıfı enerji tüketimi açısından en verimli sınıfı gösterirken, G sınıfı en düşük verimliliği gösterir. Eski binalar için herhangi bir enerji tüketim sınıfına dahil olmak EKB alımı için yeterli iken, yeni binalarda Enerji Kimlik Belgesi ancak en düşük C sınıfına dahil olan binalar tarafından alınır.

Enerji Kimlik Belgesi almayı planlıyorsanız, Enerji Kimlik Belgesini Kimler Verebilir başlıklı blog yazımıza göz atabilir ya da daha detaylı bilgi için tıklayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Rüzgar Türbinleri Nasıl Çalışır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir