Enerji Kimlik Belgesi Kaç Yıl Geçerlidir?

Enerji Kimlik Belgesi Kaç Yıl Geçerlidir?

Alım, satım ve kiralama işlemlerinde bina sahiplerine büyük avantaj sağlayan Enerji Kimlik Belgesi (EKB), binaların kullanılabilirliğini maksimum seviyeye yükseltir. Kanunlarla zorunlu hale getirilen bu belge sayesinde enerji tasarrufunun yapılması ve enerji konusunda dış kaynaklara olan bağımlılığın azaltılması hedeflenir. Buna ek olarak enerji kaynaklarının korunması ve doğal çevreye verilen zararın minimuma indirilmesi amaçlanır.

Hem yeni hem de eski binalar için alınması gereken Enerji Kimlik Belgesi’nin geçerliliği ise 10 yıldır. Bu nedenle bu sürenin tamamlanmasının ardından belgenin yenilenmesi gerekir. Bununla birlikte bazen binada yıllık birincil enerji ihtiyacının değişmesi konusunda herhangi bir uygulama söz konusu olduğunda, Enerji Kimlik Belgesi’nin 1 yıl içerisinde yenileme işlemi gerçekleştirilmelidir.

Enerji Kimlik Belgesi Alınmazsa Ne Olur?

Enerji Kimlik Belgesi hem eski hem de yeni binalar için zorunlu hale getirilmiştir. 1 Ocak 2011 tarihinden sonra yapı ruhsatı alınan binalar yeni binalar içerisine dâhil edilirken, bu tarihten önce yapılanlar eski binalardır.

Yeni binalar için iskân ruhsatı alınabilmesi için gerçekleştirilen işlemlerde Enerji Kimlik Belgesinin ilgili kuruma yani belediyeye sunulması gerekir. Aksi takdirde yapı kullanma izin belgesi çıkarılan kanunlar nedeniyle belediye tarafından verilmez.

Enerji Kimlik Belgesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Binaların yıllık enerji tüketim miktarını gösteren Enerji Kimlik Belgesi, enerji israfının önlenmesi ve enerji kaynaklarının en verimli şekilde kullanılması amacıyla kanunen zorunlu hale getirilmiştir. Belgenin alınabilmesi için hazırlamanız gereken evraklar ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Mimari Proje
  • Yapı Ruhsatı, Yapı Kullanım İzin Belgesi veya İskân Ruhsatı
  • Mekanik Tesisat Projeleri (Isıtma Projeleri – Soğutma Projeleri – Havalandırma Projeleri)
  • Elektrik Tesisatı Projesi
  • Isı Yalıtım Projesi

Enerji Kimlik Belgesi Sorgulama İşlemini Nereden Yapılır?

Enerji Kimlik Belgesi için başvuru yaptığınızda belgenin onaylama işlemini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı gerçekleştirir. Bu nedenle EKB sorgulama işlemi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı web sitesi üzerinden gerçekleştirilir. Onay süreci tamamlandıktan sonra ise, belgeyi düzenleyen yerden şu evrakları talep etmeniz gerekir:

  • Enerji Kimlik Belgesi
  • SSM Büro Tescil Belgesi
  • Enerji Kimlik Belgesi Uzmanı Belgesi

Birçok açıdan bina sahiplerine avantaj sağlayan Enerji Kimlik Belgesini en kısa sürede almanız oldukça önemlidir. Konuyla ilgili Enerji Kimlik Belgesi Ev Sahipleri İçin Neler Sağlar başlıklı blog yazımıza da göz atabilirsiniz veya daha fazla bilgi için de tıklayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Evinizde Nasıl Enerji Tasarrufu Sağlayabilirsiniz? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir