Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Nedir?

Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Nedir?

Binalardaki yıllık enerji tüketim miktarını gösteren Enerji Kimlik Belgesi’nde özellikle aydınlatma sistemleri, ısı yalıtımı, ısıtma ve soğutma sistemleri gibi konularda detaylı bilgiler yer alır. Kanun ve yönetmeliklerle zorunlu hale getirilen EKB, enerji tasarrufu sağlanması adına gerekli görülen bir düzenlemedir.

Binaların değerinin yükselmesini de destekleyen bu belge, ilgili bakanlığın yetkilendirdiği Enerji Verimlilik Danışmanlık firmaları tarafından düzenlenir. Belgenin düzenleme işlemini ise Enerji Kimlik Belgesi uzmanlığına sahip olan kişiler gerçekleştirir.

Kimler Enerji Kimlik Belgesi Uzmanı Ne İş Yapar?

Enerji verimliliğinin sağlanması adına binaların enerji tüketim seviyesini mümkün olduğunca düşürmek için çok çeşitli alanlarda pek çok uygulamalar yapılır. Bu tür enerji tüketim seviyesini ölçen parametreleri değerlendiren ve EKB düzenleme işlemini gerçekleştiren uzmanların ise Bakanlık tarafından yetki verilen mühendislerden oluşması gerekir.

Isıtma ve soğutma sistemleri, yalıtım ve aydınlatma sistemleri gibi konularda binanın en iyi şekilde tasarlanmış olması gerekir. Ardından Enerji Kimlik Belgesi uzmanlarının çalıştığı danışmanlık firmalarından destek alınır ve EKB düzenlemeleri için başvuru yapılır. Bu işin eğitimini alan ve bakanlık tarafından yeterli görülen bu mühendisler, gerekli denetleme işlemlerini yapar ve binanın enerji sınıfı bilgileri gibi detayları belgede belirtir. Ardından hazırlanan belge Bakanlık tarafından onaylanarak bina sahibine teslim edilir.

Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı İçin Teknik Eğitim Zorunluluğu

Günümüzde isteyen herkes Enerji Kimlik Belgesi uzmanlığı eğitimi almak için başvuru yapamaz. Bu tür eğitimlere kabul edilmek için teknik eğitime sahip olan mühendis ya da mimar olma zorunluluğu vardır. Bayındırlık ve İskân Bakanlığı adı altında çalışan dört farklı meslek odası vardır. Bunlar şu şekildedir:

  • Elektrik Mühendisleri Odası
  • Makine Mühendisleri Odası
  • İnşaat Mühendisleri Odası
  • Mimarlar Odası

Bakanlığa bağlı olan bu dört odanın üyeleri EKB uzmanlığı için eğitim alabilir. Ayrıca;

  • Isı yalıtımı,
  • Isıtma tesisatı,
  • Sıhhi tesisat alanlarında serbest müşavir mühendis belgesi olanlar da bu eğitimi alarak EKB uzmanı olma hakkına sahiptir.

Enerji Kimlik Belgesi düzenlenmesi konusunda ek bilgi sahibi olmak için Enerji Kimlik Belgesi Düzenlenebilir mi başlıklı blog yazımıza göz atabilir ya da daha fazlası için tıklayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Enerji Kimlik Belgesi İçin Mantolama Şart mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir