Enerji Kimlik Belgesi Vermeye Yetkili Kuruluşlar

Enerji Kimlik Belgesi Vermeye Yetkili Kuruluşlar

Yeni bir bina yapmaya karar verdiğinizde yapacağınız tüm inşaat projeleri içerisine artık EKB proje eklemesi yapmalısınız. Yeni binalarda zorunlu hale getirilen ve iskan ruhsatı için gerekli olan belgelerden birisi, enerji kimlik belgesidir. Enerji kimlik belgesi ile binalarda enerji tasarrufunun sağlanması, ısınma problemlerinin en aza indirilerek verimli ısının sağlanması ve gereksiz gaz salınımları önlenerek çevrenin korunması amaçlanmaktadır. Binalara gerekli ısı yatılım sistemlerinin yapılması sağlanarak, ülke enerjisinin verimli kullanılması ve kişisel tasarrufun sağlanması, milli gelirin korunması genel amaçtır. Enerji verimliliği için çeşitli kuruluşlar yetki belgesi almış ve ülke genelinde hizmet vermektedirler. Firmamız yetki kuruluşlar arasında yer almakta ve çok sayıda projede imzası bulunmaktadır.

EKB Zorunluluğu

Mevcut binalar için enerji kimlik belgesi ilgili kanuna göre 2019 yılı sonuna kadar alınması zorunlu yapılmıştır. 2020 yılında enerji kimlik belgesi olmayan binalarda satış, kiralama, su, elektrik, doğalgaz aboneliği gibi işlemlerin yapılmasına izin verilmeyecektir. Yasalarla belirlenen enerji kimlik belgesi tüm yapılar tarafından alınması zorunludur. Yeni binalar için ise yapı işleri sonrasında belediyeden alınacak iskan ruhsatı için enerji kimlik belgesi istenmektedir. Enerji belgesi olmayan binalara iskan ruhsatı verilmeyecek ve bina kullanılamayacaktır.

Verimlilik Sınıfları

Binalarınızın enerji verimlilik durumlarına göre enerji kimlik belgeleri düzenlenmektedir. Yetkili firmalar tarafından çeşitli faktörler hesaplanarak elde edilen verimlilik hesaplamalarına göre her bina için enerji sınıflandırılması yapılmaktadır. Enerji sınıflandırılmaları elektronik eşyalardan alışık olduğumuz A sınıfı, B sınıfı şeklinde G sınıfına kadar yapılan sınıflandırma çeşitleridir. Binanızın yalıtım sistemi durumuna göre A sınıfı ile G sınıfı arasında sınıflandırma yapılır ve enerji kimlik belgesi hazırlanır.

Yetki Geçerliliğe

Kanunlarla yapılan düzenlemelere göre Bakanlık tarafından enerji verimliliği şirketlerine, enerji kimliği belgesi düzenleme yetkisi 3 yıllığına verilmektedir. Firmamız ilk yetkisini 2014 yılında almış ve 2017 yılında yenileme yaparak 2020 yılına kadar yetkili kılınmıştır. Firmamız çalışmaları Bakanlık yetkilileri tarafından denetlenmekte ve çalışmalarınız başarılı bulunduğu için yetki süremiz uzatılmıştır. Hizmet alacağınız firmayı seçerken yetki belgesi süresine dikkat etmelisiniz. Sehatek olarak sizlere Türkiye genelinde en iyi hizmetleri vermeye çalışmaktayız.

 

Bir önceki yazımız olan Bina Enerji Performansı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir