Enerji Kimlik Belgesinin Maliyeti Nedir?

Enerji Kimlik Belgesinin Maliyeti Nedir?

Enerji verimliliği çalışmaları kapsamında zorunlu hale getirilen Enerji Kimlik Belgesi’nin maliyeti, binada yer alan daire sayısına ve binanın metrekare bilgisine bağlı olarak değişiklik gösterir. Yapının büyüklüğüne göre değişen fiyatlar, EKB’yi düzenleyen danışmanlık firmasına da bağlıdır. Genel olarak bina sahipleri güvendikleri ya da adını sıklıkla duydukları danışmanlık şirketlerine başvurarak, bu konudaki ihtiyaçlarını karşılarlar.

Hem yeni hem de mevcut binalar için alınması zorunlu olan Enerji Kimlik Belgesi, binaların enerji verimliliği sağlaması açısından oldukça önemlidir. Enerji verimliliği konusunda insanların bilinçlenmesine katkıda bulunan EKB kapsamındaki çalışmalar, binaların çok daha değerli olması için de etkilidir. Ülke genelinde binaların Enerji Kimlik Belgesi’yle ilgili durumu ve denetimi ise ilgili bakanlık tarafından takip edilir.

Enerji Kimlik Belgesi Nereden Alınır?

Enerji Kimlik Belgesi alacağınız zaman yapmanız gereken ilk şey, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş ve görevlendirilmiş olan Enerji Verimlilik Danışmanlık Şirketlerinden birine başvuru yapmaktır. Uzmanlar tarafından hazırlanan Enerji Kimlik Belgesi, büyük bir titizlikle oluşturulmalıdır.

Bakanlık tarafından gerekli tüm eğitimler EKB uzmanlarına verilir ve eğitimde başarılı olanlar bu danışmanlık şirketlerinde görev alarak sizlere yardımcı olur. Teknik eğitime vakıf olan mühendis ya da mimarlar tarafından düzenlenen bu belge, onaylandığında ise size verilen nüshalardan birini binanın girişinde görülebilir bir alana asmanız gerekir. Bu sayede belgeyi isteyen herkes kolaylıkla görebilir. 10 yıl geçerliliği olan EKB, bu süre dolduğunda en kısa sürede tekrar yenilenmelidir.

Enerji Kimlik Belgesi Almak için İhtiyaç Duyulan Evraklar Nelerdir?

Enerji Kimlik Belgesi alacağınız zaman başvuru yaptığınız Enerji Verimlilik Danışmanlık Şirketi’ne gerekli evrakları teslim etmeniz gerekir. Aksi takdirde belgenin düzenlenmesi mümkün değildir. Enerji Kimlik Belgesi için ihtiyaç duyulan evraklar ise mevcut ve yeni binalar için farklılık gösterir. Bu evraklar şu şekilde sıralanabilir:

Mevcut Binalar:

  • Yapı Ruhsat Belgesi
  • Mimari Proje
  • Mantolama Sözleşmesi

Yeni Binalar:

  • Yapı Ruhsat Belgesi
  • Mimari Proje
  • Mekanik Proje
  • Elektrik Projesi
  • Isı Yalıtım Raporu

Evrakları hazırladığınızda danışmanlık şirketine giderek başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. EKB ile ilgili dikkat edilmesi gereken konular hakkında bilgi için Enerji Kimlik Belgesi ile İlgili Yönetmelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler yazımızı okumanızı tavsiye ederiz ya da daha fazlası için tıklayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Enerji Kimlik Belgesi Almamanın Cezası Var mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir