Eski Binalarda Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınır?

Eski Binalarda Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınır?

5627 sayılı kanun gereğince zorunlu hale getirilen Enerji Kimlik Belgesi, sadece yeni binalar için değil, aynı zamanda eski binalar için de alınması gereken bir dokümandır. Bu nedenle sıklıkla karşımıza çıkan konulardan biri de eski binalarda Enerji Kimlik Belgesi nasıl alınır sorusudur.

İlgili kanuna dayanılarak hazırlanan mevzuat gereği, binaların kiralanması ya da satılması gibi durumlar için edinilmesi zaruri olan bu belge, hem ısıtma ve soğutma sistemlerine harcanan elektrikten tasarruf edilmesini sağlar, hem de binanın kullanım değerini yükseltir. Binaların yıllık enerji tüketim seviyesini ve buna bağlı olarak enerji sınıfını gösteren Enerji Kimlik Belgesi, enerji verimliliği adına oldukça önemlidir. Yeni binalarda belgenin alınabilmesi için en düşük C enerji sınıfına dâhil olunması gerekirken, eski binalar için herhangi bir enerji sınıfı şartı aranmaz

Eski Binalar İçin EKB Alınırken Nereye Başvuru Yapılmalıdır?

Eski binalar için Enerji Kimlik Belgesi alınacağı zaman öncelikle bakanlık tarafından yetkilendirilen enerji verimlilik danışmanlık şirketlerinden birine başvuru yapılmalıdır. Burada çalışan EKB uzmanları, Enerji Kimlik Belgesi düzenleme eğitimini tamamlayan mühendisler ya da mimarlardır. Bu kişilerin Türk Mühendis ve Mimar Odalarına bağlı olması ve kendi adına serbest müşavirlik ve mühendislik hizmeti belgesinin düzenlenmiş olması gerekir. Ayrıca EKB uzmanlarının Enerji Kimlik Belgesi düzenleme eğitimini başarıyla tamamlaması gerekir. Böylece ilgili bakanlık tarafından görevlendirilebilirler.

Eski Binalarda Enerji Kimlik Belgesi Alınmazsa Ne Olur?

Tıpkı yeni binalarda olduğu gibi, eski binalarda da Enerji Kimlik Belgesi alma zorunluluğu vardır. Aksi takdirde enerji verimliliği kanunu kapsamında binaların kullanılabilirliği söz konusu olmaz. Bu da binaların satılması, alınması ya da kiralanması gibi durumların gerçekleştirilmesini engeller.

Enerji Kimlik Belgesi Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

Almış olduğunuz Enerji Kimlik Belgesinin geçerlilik süresi 10 yıldır. Bu süreyi dolduran binaların EKB yenileme işlemlerini gerçekleştirmesi gerekir. Enerji Kimlik Belgesinin yenilenmediği durumlarda, belgenin geçerliliği söz konusu olmaz. Bu da binanın kullanılabilirliğinin önünde büyük bir engel olur. Bu nedenle en kısa sürede EKB için başvuru yapılması oldukça önemlidir. Konuyla ilgili Enerji Kimlik Belgesinin Maliyeti Nedir başlıklı blog yazımıza göz atabilir ya da konu hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz de tıklayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Bor Madeninin Getirileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir