Fabrikalarda Enerji Verimliliği

Fabrikalarda Enerji Verimliliği

Son yıllarda hem Türkiye’de hem de dünya genelinde artan enerji tüketimi nedeniyle enerji tasarrufu konusunda çok çeşitli çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Bu konuda yapılan çalışmalar içerisinde özellikle çok yüksek miktarda enerji tüketimi olan fabrikalarda enerji verimliliği dikkatleri üzerine çeker.

Bu tarz sanayi tesislerinde ihtiyaç duyulan enerji miktarı konutlardaki ısıtma ve soğutma sistemlerine harcanan enerjiden bile çok daha fazladır. Bu nedenle fabrikalarda kullanılan enerjiden tasarruf edilmesi için pek çok öneri gündeme getirilir. Fabrikalarda kullanılan enerjinin çok daha verimli olması için ilk olarak akıllara ısıtma, soğutma ve aydınlatma sistemleri için gerekli olan enerjiden tasarruf edilmesi gelse de, verimlilik için bu tarz önlemler yeterli değildir.

Üretim İçin İhtiyaç Duyulan Enerji Miktarının Azaltılması

Fabrikalarda enerji verimliliği için öncelikle üretim sürecinde kullanılan enerji miktarının düşürülmesi gerekir. Bu sayede çok daha tasarruflu bir enerji tüketiminden bahsedilebilir.

Enerji miktarının azaltılması için ise düzenli olarak belirli ölçümlerin yapılması gerekir. Bu ölçümler aksatılmadığı takdirde enerji konusunda zayıf olan sorunlu noktalar belirlenir ve bu problemlerin ortadan kaldırılması için gerekli olan önlemler alınır. Bu sayede iyileştirme için gerekli çalışmalar yapılarak enerji kaynaklarının kullanımından tasarruf sağlanır.

En Temel Enerji Tasarrufu Tavsiyeleri

Isıtma, soğutma ve aydınlatma sistemleriyle ilgili yapılan ölçümler sonucunda ihtiyaç duyulan değişiklikler ve düzenlemeler yapıldığı takdirde fabrikalarda enerji verimliliği maksimum seviyeye çıkar. Bununla birlikte en temel enerji tasarrufu tavsiyelerine de uymanız gerekir. Bu sayede kısa sürede aldığınız önlemlerin getirisini alabilir ve basit çözümlerle başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Örneğin bu tarz temel konuların başında aydınlatmadan tasarruf elde edilebilmesi için ışık kaynağı olarak LED kullanımını tercih etmek oldukça önemlidir. Bu sayede %80 oranında aydınlatma sistemlerinde kullanılan enerjiden tasarruf edebilirsiniz.

Ayrıca fabrikada kullanılan fan, pompa, bant, asansör gibi cihazlarda motorların enerji verimliliği konusunda etkili olması gerekir. Özellikle motorların devirleri kontrollü olursa harcanan enerjiden edilen tasarruf oldukça yüksek olur. Bu motorların devirlerinin farklı seviyelerde olması da enerji verimliliğindeki rolü büyüktür. Fabrikalarda enerji verimliliği ile ilgili olarak Sanayide Enerji Tasarrufu Yöntemleri başlıklı blog yazımıza göz atabilirsiniz.

Sanayi de enerji tasarruf yöntemleri hem maliyet hem de çevre açısından çok önemli hale gelmiştir. Bu açıdan Enerji Kimlik Belgesi yanı sıra diğer alternatif enerji kullanımları ve maliyet düşürücü önlemler hakkında daha fazla bilgi almak için tıklamanız yeterlidir.

Bir önceki yazımız olan Enerji Kimlik Belgesi Düzenlenebilir mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir