Jeotermal Enerji Nedir?

Jeotermal Enerji Nedir?

Yerkabuğunun farklı derinliklerinde biriken ısı, sıcaklıkların oluşmasına neden olur. Böylece bölgedeki atmosferik ortalama sıcaklığının üzerine çıkan sıcaklık sayesinde sudaki çözünme diğer yer altı ve yer üstü sularına oranla çok daha fazla çözülmüş minerallere ve tuzlara sahiptir. Basınç altında bulunan sıcak su veya buharın yardımıyla yüzeye taşınan ısıdan jeotermal enerji elde edilir.

Jeotermal Enerji Nasıl Elde Edilir?

Jeotermal enerjinin elde edilebilmesi için öncelikle yer altından yüzeye kadar çatlaklar ve kırıkların bulunduğu yerlerden Jeotermal enerji genellikle yer içinden yeryüzüne kadar ulaşan çatlak ve kırıkların oluşturduğu zayıf noktalardan kendiliğinden yüzeye su akışı gerçekleşir. Bazen ise bu tür alanlara sondaj kuyuları açılır. Isınmış olan bu sudan ise belirli sistemler yardımıyla enerji elde edilir.

Elde edilen jeotermal enerjiyi oluşturan kaynakların temelinde ise su, buhar, sıcak kayalar ve yeryüzüne yakın olan magma yer alır. Aşırı ısınma nedeniyle sıcaklayan ve akışkan hale gelen yer altındaki su, çok çeşitli mineralleri ve tuzları içerir. Ayrıca birçok gazı da bünyesinde barındıran bu akışkan, fosil kaynaklara en güzel alternatif olan jeotermal enerjiyi oluşturur.

Jeotermal Enerjiyi Oluşturan Unsurlar Nelerdir?

En önemli enerji kaynakları arasında yer alan jeotermal enerji, birçok unsurun bir araya gelmesi ile oluşur. Jeotermal enerji sistemlerinin en önemli unsurlarından biri ise jeotermal akışkan olarak bilinir.

Isı artışı nedeniyle kayaçlar içerisinde oluşan jeotermal akışkandan sıvı ve gaz halde bulunur.  Buna ek olarak jeotermal enerjiyi meydana getiren bölge olarak tanımlanan ısı kaynağı ve akışkanın hareket edebilmesine olanak sağlayan kayaç geçirgenliği diğer önemli unsurlar arasındadır.

Jeotermal Enerjinin Avantajları Nelerdir?

Jeotermal enerji, yenilenebilir olduğu için oldukça avantajlı bir enerji kaynağıdır. Ayrıca tükenme sorunu olmayan bu enerji kaynağı, aynı zamanda sürdürülebilir özelliktedir. Bu sayede aralıksız olarak enerji elde edilmesi mümkün hale gelir.

Güvenilir yapısı sayesinde çevre dostu olarak bilinen jeotermal enerji, hiçbir açıdan doğaya zarar vermez. Ayrıca kaynaktan enerji üretim süreci de oldukça ucuzdur. Yerli olması nedeniyle dış kaynaklara olan bağımlılığın azaltılmasına yardımcı olur. Konuyla ilgili Enerji Birikimi Nedir başlıklı blog yazısına da göz atabilir ya da daha fazlası için tıklayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Enerji Kimlik Belgesi Almanın Yararları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir