Türkiye’nin En Değerli Enerji Kaynakları

Türkiye’nin En Değerli Enerji Kaynakları

Dünya genelinde çevre dostu olması ve devamlılığı nedeniyle en değerli enerji kaynaklarının başında yenilenebilir enerji gelmesi nedeniyle bu konuda çok çeşitli çalışmalar gerçekleştirilir. Bununla birlikte ülkemizde yenilenebilir enerji kaynaklarından ziyade, yenilenemeyen enerji kaynaklarının kullanımı çok daha fazladır.

Linyit Kömürü İlk Sırada

Türkiye’nin en çok kullandığı enerji kaynaklarının başında özellikle linyit kömürü gelir. Hem üretimi hem de tüketimi ülkemizde oldukça fazla olan linyit, III. jeolojik zamanda gerçekleşen fosilleşmenin sonucunda ortaya çıkan organik kayaç olarak bilinir. Bu tür kayaçlardan ülkemizde çok miktarda bulunur. Çünkü Türkiye’de yer alan III. jeolojik zaman arazileri çok geniş alanlara yayılmıştır. Bu nedenle Türkiye’nin en değerli enerji kaynakları arasında linyit yataklarından elde edilen enerji 1. sırada yer alır.

Linyit rezervleri bakımından oldukça zengin olan ülkemizde elde edilen linyitin büyük bir kısmı özellikle termik santrallerinde elektrik enerjisi üretimi için kullanılır. Bu santrallerin en önemlileri ise Afşin – Elbistan, Tunçbilek, Soma, Çayırhan ve Yatağan gibi termik santrallerdir.

Enerji Kaynakları Arasında Taş Kömürünün Yeri

Türkiye’de oldukça değerli bir enerji kaynağı olarak bilinen taş kömürünün neredeyse tamamı Zonguldak – Ereğli havzasından çıkarılır. Ayrıca elde edilen taş kömürü Türkiye’deki enerji üretiminin yaklaşık %3,5’ini karşılar.

Genel olarak linyit kömürü ile karşılaştırıldığında enerji değeri açısından çok daha ideal olan taş kömürü rezervlerimiz yeterli olmadığı için, bu konuda dış destek alımı devam eder. Linyit kömürü gibi enerji üretimi yerine daha çok demir çelik fabrikalarında kullanılan ve demir eritmeye yardımcı olan yüksek sıcaklıktaki fırınların ısınmasını sağlayan taş kömürü, ülkemizde oldukça ihtiyaç duyulan bir enerji kaynağı olarak karşımıza çıkar.

Yetersiz Petrol Rezervleri ile Zorunlu Dış Kaynak Kullanımı

Ülkemizde oldukça değerli olan petrol rezervlerimiz, ülkemizdeki enerji üretiminin yaklaşık %8’ini karşılar. Bu petrol rezervleri ise genel olarak Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alır. Yer altında sıvı olarak bulunan ve fosilleşme sonucu oluşan petrol, pek çok farklı alanda yaygın olarak kullanılır. Bu nedenle rezervler ihtiyacı karşılamada yetersiz kaldığı için dış kaynak kullanımı kaçınılmaz hale gelir. Petrol ihtiyacımızın ortalama %90’ı diğer ülkelerden karşılanır.

Son yıllarda hem dünya genelinde hem de Türkiye’de enerji ihtiyacının karşılanması sürecinde yenilenebilir enerji kaynaklarına ağırlık verilmektedir. Bu noktada yapılan pek çok çalışma vardır. Bunlar daha çok güneş enerjisi, rüzgâr enerjisi ve jeotermal enerji ile ilgili faaliyetlerdir. Özellikle bir deprem bölgesi olan ülkemizde oldukça önemli bir yere sahip olan jeotermal enerji ile ilgili ek bilgi almak için Jeotermal Enerji Nedir başlıklı blog yazımıza göz atabilir ya da daha fazlası için tıklayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Enerji Kimlik Belgesi ile İlgili Yönetmelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir